Ndërlidhjet

Lavrov pret sot homologun iranian


Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov.

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, dhe homologu i tij iranian, Mohammad Javad Zarif, pritet të takohen sot në Moskë.

Ministria e Jashmte e Rusisë ka thënë se bisedimet do të fokusohen në programin bërthamor të Iranit, si dhe në përpjekjet ruso-iraniane për të ndërmjetësuar një marrëveshje të paqes në Siri.

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian, shtetet e Gjirit Arab dhe opozita e moderuar siriane kanë hedhur poshtë planin e Rusisë dhe të Iranit për Sirinë, pasi ai parasheh që presidenti sirian, Bashar al-Assad, të mbetet në pushtet.

XS
SM
MD
LG