Ndërlidhjet

Orari i zgjatur i punës rrit gjasat për sulm në kokë


(©Shutterstock)

Njerëzit që punojnë me kohë të zgjatur, kanë më shumë gjasa që të pësojnë sulm në kokë.

Studimi, i publikuar në revistën mjekësore Lancet, tregon se mundësitë më të mëdha për sulm i kanë njerëzit që punojnë përtej orarit tradicional, nga ora 9 e mëngjesit deri në 5 të pasdites.

Ekspertët thonë se njerëzit që punojnë me orar të zgjatur, duhet të monitorojnë presionin e gjakut.

Studimi tregon se të punuarit 48 orë në javë, rrit shanset për sulm për 10 përqind; nga 54 orë në javë, shanset janë 27 përqind dhe nga mbi 55 orë në javë, shanset janë 33 për qind.

Studimi është bërë me më shumë se gjysmë milioni njerëz, raporton BBC.

XS
SM
MD
LG