Ndërlidhjet

Turqia shkon në zgjedhje të parakohshme


Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka njoftuar se vendi i tij do të mbajë zgjedhjet e parakohshme, sipas të gjitha gjasave, më 1 nëntor.

Qytetarët do të shkojnë përsëri në votime pasi kryeministri Ahmet Davutoglu ka braktisur përpjekjet për të formuar koalicionin qeveritar.

Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e Davutoglut ka humbur shumicën, që ka gëzuar për 12 vjet, në zgjedhjet e qershorit.

Humbja ka ndodhur kryesisht për shkak të suksesit të Partisë Popullore Demokratike, subjekt pro-kurd.

XS
SM
MD
LG