Ndërlidhjet

Nënpresidenti afgan i mbijeton sulmit të talibanëve


Afganistan

Nënpresidenti i Afganistanit, Abdul Rashid Dostum, i ka mbijetuar një sulmi nga militantët e dyshuar talibanë, në veri të vendit.

Kryengritësit kanë sulmuar konvojin e Dostumit në një autostradë në provincën Farjab.

Një ndihmës i tij i ka thënë Radios Afganistani i Lirë se forcat e sigurisë kanë reaguar, duke vrarë tetë militantë dhe kapur 13 të tjerë.

Dostum dhe rojet e tij nuk janë plagosur.

XS
SM
MD
LG