Ndërlidhjet

U nënshkruan katër marrëveshje ndërmjet Kosovës dhe Serbisë


Isa Mustafa, Federica Mogherini dhe Aleksandar Vuçiq gjatë një takimi të mëparshëm në Bruksel

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, tha se “katër marrëveshje të nënshkruara pas një dite të gjatë të dialogut Serbi – Kosovë”.

Mëtutje, në rrjetin Twitter ajo ka theksuar se kjo është “e arritur madhore në procesin e normalizimit”.

Nënshkrimin e marrëveshjeve e ka konfirmuar edhe kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa.

Janë nënshkruar marrëveshjet për Asociacionin e komunave me popullatë shumicë serbe, për telekomunikimin, për energjetikën dhe për të ashtuquajturin “Park i paqes”.

XS
SM
MD
LG