Ndërlidhjet

Gjeorgji: Hapet qendra stërvitore e NATO-s


Flamuri i NATO-s

NATO thotë se qendra e re stërvitore në Gjerogji do të ndihmojë vendet e Kaukazit t’i afrhen anëarësimit në aleancë.

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka folur në ceremoninë hapëse të kësaj qendre ushtarake, e cila gjendet në periferi të kryeqytetit Tbilisi.

Stoltenberg tha se kjo qendër është pjesë e pakos së masave të marra në samitin në shtator, për të rritur kapacitetet mbrojtëse të Gjerogjisë.

Kjo qendër do të mundësojë trajnimin teorik dhe praktik të ushtarëve gjeorgjinaë nga personeli i NATO-s.

Rusia, e cila në vitin 2008 ka luftuar me Gjeogjinë për shkak të dy rajoneve në shkëputje, kundërshton anëtarësimin e Gjeorgjisë në NATO, duke thënë se një gjë mund të jetë kërcënim për sigurinë.

XS
SM
MD
LG