Ndërlidhjet

Teherani nuk lejon pianistin izraelit të mbajë koncert


Daniel Barenboim

Një zyrtar i qeverisë iraniane ka thënë se Teherani nuk do të lejojë që pianisti Daniel Barenboim të performojë.

Opera shtetërore e Berlinit ka thënë më 27 gusht se ka pasur mosmarrëveshje në mes të Teheranit dhe Barenboim, i cili është një izraelito-argjentinas, lidhur me mbajtjen e një koncerti në kryeqytetin e Republikës Islamike.

Zëdhënësii Ministrisë së Kulturës të Iranit, Hussein Nushabadi ka thënë sot se Irani nuk e njeh si shtet Izraelin, prandaj nuk do të punojë me artistë izraelitë.

Daniel Barenboim është pianist dhe dirixhent.

XS
SM
MD
LG