Ndërlidhjet

Shkatërrohet tempulli kryesor i Palmirës


Tempulli Bel në Palmira

Një imazh satelitor ka konfirmuar se tempulli kryesor në qytetin antik të Sirisë, Palmira, është shkatërruar.

Agjencia për trajnime dhe kërkime e Kombeve të Bashkuara, UNITAR, ka konfirmuar në Twitter shkatërrimin e Tempullit Bel, i vjetër 2,000 vjet.

Më herët ka pasur raporte për një shpërthim të fuqishëm atje.

Qyteti Palmira, i cili është nën mbrojtjen e UNESCO-s, kontrollohet nga militantët e Shtetit Islamik (IS) qysh në muajin maj.

Javën e kaluar është konfirmuar se një tjetër lokacion në Palmira, Tempulli Baalshamin, është hedhur në erë.

XS
SM
MD
LG