Ndërlidhjet

Fundosen dy anije me migrantë, dhjetëra të vdekur


Të paktën 11 migrantë kanë vdekur dhe pesë te tjera janë zhdukur pas fundosjes së anijeve që po i bartnin në ishullin Kos të Greqisë, raportojnë mediat turke.

Agjencia e lajmeve Dogan tha se anija që po bartte 16 migrantë u fundos në ujërat ndërkombëtare, pasi u nis të mërkurën në mëngjes nga Bodrumi i Turqisë.

Shtatë persona vdiqën, ndërsa katër u shpëtuan.

Disa orë më vonë, një anie tjetër që po bartte gjashtë migrantë u fundos pranë Bodrumit.

Një grua dhe tre fëmijë vdiqën, ndërsa dy migrantë të tjerë që kishin veshur jelekë shpëtimi, arritën të dalin në breg.

Zyrtarët e bregut nuk ishin në gjendje të japin deklarata për rastin.

XS
SM
MD
LG