Ndërlidhjet

Vriten disa ushtarë të Emirateve Arabe


Konflikti në Jemen

Një numër i ushtarëve nga Emiratet Arabe është vrarë gjatë një fushate ushtarake në Jemen, kundër grupit Huthi, raporton Reuters, duke iu referuar agjencisë shtetërore të lajmeve WAM.

Arabia Saudite dhe shtetet tjera muslimane Sunite, janë duke zhvilluar luftime që nga marsi, për të rivendosur në pushtet qeverinë në ekzil të Jemenit dhe të zmbraps aleatët e Iranit, Shitët Huthi, të cilët kanë marrë nën kontroll kryeqytetin Sana, që nga shtatori.

Të paktën pesë ushtarë të Emirateve janë vrarë që nga fillimi i ofensivës në Jemen.

XS
SM
MD
LG