Ndërlidhjet

47 të vdekur në Siri


Foto arkivi.

Gjatë përleshjeve që kanë ndodhur në qytetin strategjik, Marea, kanë mbetur të vdekur 47 luftëtarë islamik dhe rebel, thotë një aktivistë.

Obseravori Sirianë për të Drejtat e Njeriut në, Britani, ka konfirmuar se 27 militantë të grupit ekstremist Sunni, në kuadër të Shtetit Islamik dhe 20 anëtarë të tjerë të grupeve anti-qeveritare janë vrarë gjatë përleshjeve.

Shtetit Islamik është duke tentuar të marr në kontroll qytetin Marea, e cila konsiderohet bastioni kryesorë i rebelëve sirianë, në provincën e Alepos.

Grupi ekstremistë ka thënë se ndërmarrë një sërë sulmesh duke vrarë “dhjetëra” rebelë sirianë.

Sipas Observatorit Sirianë për të Drejtat e Njeriu, deri më tani kanë humbur jetën 200 mijë njerëz, që nga konflikti kur filloi në Siri, në vitin 2011.

XS
SM
MD
LG