Ndërlidhjet

Militantët kurdë vrasin disa ushtarë turq


Foto arkivi.


Militantët e udhëhequr nga Partia Punëtore e Kurdëve (PPK) thonë se kanë vrarë 15 ushtarë turq, gjatë një sulmi në një konvoj ushtarak në jugperëndim të Turqisë.

PPK-ja, i bëri këto komente në internet, duke thënë se militantët kanë sulmuar konvojin in qarkun e Yuksekova, provinca Hakkari.
Ushtria turke ka deklaruar se aeroplanët e tyre ushtarak kanë vazhduar me sulme ajrore, kundër 12 caqeve kurde.

Agjencia zyrtare e lajmeve Anatolia ka thënë se sulmet e PPK-së, janë zhvilluar në rajonin Daglica, qarku i provincës Hakkari, një pikë malore në kufirin veriorë me rajonin autonom kurdë në Irak.

Sipas kësaj agjencie militantët kurdë të PPK-së, kanë sulmuar një konvoj ushtarak, duke vrarë “disa” ushtarë dhe plagosur disa të tjerë.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan ka thënë se sulmuesit kanë përdorur mina tokësore.

XS
SM
MD
LG