Ndërlidhjet

Rritet numri i policëve të vrarë në Turqi


Foto ilustruese.

Së paku 14 policë turq janë vrarë në një sulm me bombë në lindje të Turqisë.

Dhuna midis forcave turke dhe militantëve të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit ka arritur kulmin.

Sipas agjencisë së lajmeve Anatolia, sulmi ka goditur një autobus që transportonte policë në kufirin me Azerbajxhanin.

I njëjti burim ka raportuar më herët se mbi 50 aeroplanë ushtarakë kanë sulmuar caqet kurde, duke vrarë “35 deri në 40 terroristë”.

Ky sulmë i forcave turke, vjen pas një sulmi më 6 shtatorë, të militantëve të Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit, duke lënë të vdekur 16 ushtarë të Turqisë.

XS
SM
MD
LG