Ndërlidhjet

Japonia goditet nga shira të furishëm


Japoni - foto arkivi

Disa zona të Japonisë janë në gjendje alarmi, pasi shirat e furishëm dhe përmbytjet po vazhdojnë për të dytën ditë me radhë.

Qindra-mijëra njerëz janë këshilluar që të largohen nga shtëpitë. Tash për tash, një person figuron i zhdukur.

Situata pason stuhinë Etau, e cila, të mërkurën, ka sjellë erëra deri në 125 kilometra në orë, përpara se të lëvizte drejt detit.

Zonat e goditura më së rëndi janë në veri të Tokios, përkatësisht prefekturat Ibaraku dhe Toçigi.

XS
SM
MD
LG