Ndërlidhjet

Katër kandidatë tjerë në garën për presidentë në Bjellorusi


Presidenti i Bjellorusisë, Alyaksandr Lukashenka

Zyrtarë të Komisioni Zgjedhor në Bjellorusi kanë regjistruar edhe katër kandidatë të tjerë, për zgjedhjet presidenciale, që do të mbahen më 11 tetor, e gjë e cila duket se do t’i zgjasë mandatin presidentit autoritar Alyaksandr Lukashenko.

Komisioni Qendror Zgjedhor ka caktuar 10 shtatorin, si ditën e fundit për regjistrim, përfshirë këtu edhe kandidaten e parë femër në këtë garë presidenciale, Tatsyana Karatkevich, një aktiviste e lëvizjes opozitare “Thuaje të Vërtetën.”

Karatkevich ka lutur zyrtarët e Komisionit Zgjedhor, që të mos e regjistrojnë Lukashenkon, duke thënë se “ai mund të jetë i lodhur dhe tashmë ka nevojë të dal në pension.”

Alyaksandr Lukashenko, udhëheqë me Bjellorusinë, që nga viti 1994.

XS
SM
MD
LG