Ndërlidhjet

Lavrov: IS-i nuk mposhtet vetëm me sulme ajrore


Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov.

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka përsëritur sot se Moska do të vazhdojë të furnizojë me pajisje ushtarake Sirinë.

Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja dyshojnë se Kremlini është duke ngritur prani ushtarake në Siri, në mbështetje të presidentit Bashar Al-assad.

Rusia nuk e pranon drejtpërdrejt një gjë të tillë, por thotë se po iu siguron forcave siriane aftësitë e duhura mbrojtëse për të luftuar terrorizmin.

“Grupi i Shtetit Islamik (IS) nuk mund të mposhtet vetëm me sulme ajrore. Çdo ekspert ushtarak do të pajtohej me këtë”, ka thënë Lavrov në një konferencë për gazetarë në Moskë.

SHBA dhe NATO kanë paralajmëruar se përfshirja ushtarake e Rusisë në Siri do të komplikonte zgjidhjen e konfliktit atje.

XS
SM
MD
LG