Ndërlidhjet

Suedia thërret në bisedë informative ambasadorin rus


Ministrja e Jashtme e Suedisë, Margot Wallstrom.

Ministria e Jashtme e Suedisë ka thirrur në bisedë informative ambasadorin rus, pasi Moska ka kërcënuar me masa hakmarrëse nëse vendi skandinav i bashkohet NATO-s.

“Ne jemi shtet i pavarur dhe vendimet për sigurinë tonë i marrim në mënyrë të pavarur. Nuk pranojmë kërcënime dhe kam thirrur në bisedë informative ambasadorin rus [Viktor Tatarintsev], për të kërkuar shpjegime”, ka thënë ministrja e Jashtme e Suedisë, Margot Wallstrom.

Reagimi i saj ka ardhur pasi zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova, ka thënë se Moska do të marrë “masa hakmarrëse” nëse Suedia i bashkohet NATO-s.

“Anëtarësimi i Suedisë në NATO do të ketë pasoja politike-ushtarake dhe në politikën e jashtme”, ka thënë Zakharova.

Opinioni publik në Suedi ka qenë për kohë të gjatë kundër anëtarësimit në NATO, por sondazhet e fundit kanë treguar rritje të mbështetjes, sidomos pas ndërhyrjes së Rusisë në Ukrainë.

XS
SM
MD
LG