Ndërlidhjet

Gjermania pret 40,000 migrantë këtë fundjavë


Gjermani

Rreth 40,000 migrantë mund të arrijnë në Gjermani këtë fundjavë, paralajmërojnë zyrtarët.

Shumica pritet të zbarkojnë në qytetin jugor të Mynihut.

Kryetari i Mynihut , Dieter Reiter, u ka bërë thirrje urgjente rajoneve të tjera të Gjermanisë për të bërë më shumë në sistemimin e refugjatëve.

Rreth 4,000 trupa janë duke u shpërndarë në gjithë rajonin e Gjermanisë për mbështetje logjistike.

Ky shtet tashmë është bërë destinacioni kryesor për refugjatët sirianë.

Komisioni Evropian, me mbështetjen e Gjermanisë, ka propozuar shpërndarjen e 160,000 azilkërkuesve në vit në gjithë BE-në, bazuar në kuota të detyrueshme.

Por, Republika Çeke, Hungaria, Polonia dhe Sllovakia e kundërshtojnë këtë plan.

XS
SM
MD
LG