Ndërlidhjet

Iran: Kina të ndihmojë në Lindje të Mesme


Mohammad Javad Zarif.

Irani dëshiron ndihmën e Kinës për të zgjidhur problemet në Lindjen e Mesme.

Komentet e ministrit të jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif, vinë gjatë qëndrimit të tij në Kinë, gjatë një takimi me homologun e tij, Wang Yi.

Kina është konsumatori më i madh i naftës së Iranit, dhe ministri Zarif ka thënë se dy ekonomitë “përmbushin” njëra tjetrën.

Ndërkohë që ministri kinez Wang tha se Kina premton përmbushjen e zbatimit të marrëveshjes nukleare, për të cilën ka negociuar, Pekini zyrtar.

XS
SM
MD
LG