Ndërlidhjet

Vdesin shtatë alpinistë në Alpet franceze


foto ilustruese.

Shtatë alpinistë kanë vdekur dhe një tjetër është plagosur rëndë nga një ortek i borës në Alpet franceze.

Ngjarja ka ndodhur në malin Dome de Neige des Ecrins, i lartë 4,000 metra.
Sipas raporteve, në mesin e viktimave ka edhe shtetas të huaj, por nacionaliteti i tyre nuk është bërë ende i ditur.

Ekipet e shpëtimit po vazhdojnë kërkimet për të parë nëse ka më shumë viktima.

XS
SM
MD
LG