Ndërlidhjet

Korea Veriore aktivizon kompleksin bërthamor


Kompleksi Yongbyon. Foto nga sateliti.

Korea Veriore, ka deklaruar se objektet e kompleksit të saj bërthamor, Youngbyon, janë rikthyer në operacione normale.

Korea Veriore është duke përmirësuar armët e saj bërthamore në “cilësi dhe sasi”, raporton agjencia shtetërore KCNA, shkruan BBC.

Reaktori bërthamorë, Yongbyon, ishte mbyllur më 2004, por zyrtarë të lartë të shtetit ishin zotuar se ajo do të rifunksionalizohej më 2013, duke realizuar kësisoj edhe provën e tretë nukleare dhe njëherësh duke shkaktuar tension në rajon.

Reaktori është burim i plutoniumit, për programin bërthamor të Koresë Veriore.

XS
SM
MD
LG