Ndërlidhjet

Kerry dhe Lavrov flasin për Sirinë


Kerry dhe Lavrov - foto arkivi

Uashingtoni ka paralajmëruar Rusinë se lideri sirian, Bashar al-Assad, nuk ka rol në luftën kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS).

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, i ka thënë homologut rus, Sergei Lavrov, gjatë një bisede telefonike, se Shtetet e Bashkuara nuk e kanë ndryshuar qëndrimin e tyre se presidenti sirian duhet të japë dorëheqje, në mënyrë që palët tjera të arrijnë një zgjidhje politike që do t’i jepte fund luftës civile katërvjeçare.

Thirrja e Kerryt është bërë disa orë pasi presidenti rus, Vladimir Putin, ka thënë se Rusia do të vazhdojë të mbështesë ushtarakisht Assadin dhe i ka bërë thirrje pjesës tjetër të botës që t’i bashkohet Qeverisë së presidentit sirian në një koalicion për mposhtjen e të ashtuquajturit Shtet Islamik.

XS
SM
MD
LG