Ndërlidhjet

Ponta kritikon prokurorin në rastin kundër tij


Kryeministri i Rumanisë, Victor Ponta.

Kryeministri i Rumanisë, Victor Ponta, ka kritikuar një prokuror rumun, të përfshirë në akuzat kundër tij, që kanë të bëjnë me falsifikim, pastrim parash dhe evazion fiskal.

Ponta ka thënë se prokurori ka qenë “krejtësisht joprofesional” dhe se ka bërë përpjekje “të çojë përpara karrierën e tij, duke shpikur dhe imagjinuar vepra të pavërteta”.

Ponta nuk ka përmendur asnjë prokuror me emër.

Por, rasti ka çuar në thirrjet për dorëheqjen e tij.

Ponta refuzon të japë dorëheqje duke thënë se do të qëndrojë në zyrë deri në zgjedhjet parlamentare të dhjetorit 2016.

Lexoni edhe këtë.

XS
SM
MD
LG