Ndërlidhjet

Migrantët - Kroacia bën gati ushtrinë


Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar Kitaroviq.

Presidentja e Kroacisë, Kolinda Grabar Kitaroviq, ka kërkuar nga ushtria e vendit që të jetë në gatishmëri të lartë dhe të veprojë nëse është e nevojshme për të mbrojtur kufirin nga migrantë të paligjshëm.

Agjencia AP raporton se Grabar Kitaroviq është takuar me shefin e shtabit të përgjithshëm të ushtrisë kroate, Drago Lovriq, dhe ka kërkuar që ushtria të monitorojë situatën.

Hungaria ka mbyllur kufirin me Serbinë, në përpjekje për të ndaluar migrantët, ndërsa këta të fundit janë nisur drejt Kroacisë.

Mbi 7,300 njerëz kanë hyrë në Kroaci nga Serbia brenda 24 orësh, pas përleshjeve të së mërkurës midis policisë hungareze dhe refugjatëve.

XS
SM
MD
LG