Ndërlidhjet

Berlin, një islamist ther me thikë një police


Gjermani - foto arkivi

Policia në Berlin ka vrarë një islamist, i cili ka sulmuar me thikë dhe ka plagosur rëndë një police.

Rafik Yousef, i cili ka lindur në Irak, ka qenë i burgosur për përfshirje në një komplot për të vrarë ish-kryeministrin e Irakut, Iyad Allawi, në Berlin, në vitin 2004.

Në vitin 2008, ai është dënuar me tetë vjet burgim, por është liruar më 2013 dhe është ndaluar të largohet nga Berlini.

Megjithatë, autoritetet gjermane nuk kanë mundur ta dëbojnë pasi ai ka pasur status refugjati dhe ka qenë në rrezik nga vrasja në Irak.

Yousef ka jetuar në Gjermani qysh në vitin 1994.

XS
SM
MD
LG