Ndërlidhjet

Kroacia hap qendër të re për migrantë


Foto arkivi.

Autoritetet kroate kanë vendosur një qendër për pritjen ne migrantëve, në lindje të Kroacisë, në fshatin Opatovac.

Përmes kësaj qendre ata shpresojnë të krijojnë rend, pas kaosit që ka përfshirë vendin nga vala e migrantëve.

Autoritetet në Kroaci kanë thënë se 27 mijë migrant nga Lindja e Mesme, Afrika dhe Azia kanë hyrë në vend, që nga mbyllja e kufirit hungarezë me Serbinë, më 15 shtator.

Qendra e re pritet të bëjë regjistrimin e azil kërkuesve dhe pastaj të aranzhojë transportimin e tyre.

XS
SM
MD
LG