Ndërlidhjet

Scott Walker tërhiqet nga gara për president


Scott Walker

Guvernatori i Uiskonsinit, Scott Walker, është tërhequr nga gara për president të Shteteve të Bashkuara.

Ndryshe nga disa rivalë, Walker, republikan, ka pasur një fushatë të madhe dhe të kushtueshme.

Ai ka kryesuar sondazhet në fillim të vitit 2015, por ka humbur popullaritet pasi Donald Trump ka nisur të dominojë garën.

Një sondazh i CNN-it ka treguar se Walker ka mbështetjen e më pak se gjysmë përqind të votuesve republikanë, që ka pasur fillimisht.

Ai u ka kërkuar edhe kanidatëve të tjerë republikanë, që janë nën performancën e duhur, që të tërhiqen nga gara.

Zgjedhjet presidenciale në SHBA mbahen në vitin 2016.

XS
SM
MD
LG