Ndërlidhjet

Estoni: Arrestohet kryebashkiaku Savisaar


Edgar Savisaar.

Autoritete në Estoni kanë arrestuar Edgar Savisaar, kryetari i kryeqytetit, Tallinn.

Savisaar, i cili njihet edhe për politikat e tij pro ruse, është edhe lider i partisë opozitare, Partia Qendrore e Estonisë.

Një zëdhënës i prokurorisë ka thënë se Savisaar është arrestuar së bashku me shtatë të dyshuar të tjerë.

Ai thënë se Savissar ka pranuar ryshfet gjatë viti 2014-2015, në formë të “aseteve dhe favore për vete dhe personave të tjerë, në vlerë prej dhjetëra mijëra euro.”

XS
SM
MD
LG