Ndërlidhjet

Vritet një ushtar i NATO-s pranë Kabulit


Afganistan

Një ushtar gjeorgjian është vrarë nga një sulm kundër forcave të NATO-s në Afganistan.

Ushtria gjeorgjiane dhe NATO-ja kanë thënë se ushtari është vrarë pranë bazës amerikane Bagram, në veri të Kabulit.

Një tjetër ushtar gjeorgjian është plagosur në sulm.

NATO-ja nuk ka identifikuar ndonjë fraksion të veçantë militant që besohet se është përgjegjës për sulmin.

Shumica e forcave perëndimore janë tërhequr nga Afganistani në fund të vitit 2014, por rreth 13,000 sish kanë mbetur atje për të trajnuar forcat afagne.

XS
SM
MD
LG