Ndërlidhjet

Obama dhe Putin takohen javën e ardhshme


Barack Obama (majtas) dhe Vladimir Putin

Një zëdhënës i presidencës së Rusisë tha sot se presidenti, Vladimir Putin, do të takohet me presidentin amerikan, Barack Obama, më 28 shtator, gjatë qëndrimit të Putinit në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.

Një zyrtar i lartë i administratës amerikane ka konfirmuar se presidenti Obama do të takohet me liderin rus, në margjinta të Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, me kërkesë të Putinit.

Ky zyrtar tha se refuzimi i takimit do të ishte “papërgjegjësi”.

Obama do të “diskutoj për Ukrainën dhe do të fokusohet për të siguruar se Moska do t’i repsektoj përkushtimet e Minskut”, ka thënë ky zyrtar amerikan.

XS
SM
MD
LG