Ndërlidhjet

John Boehner jep dorëheqje në fund të tetorit


John Boehner.

Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara John Boehner, ka paralajmëruar dorëheqjen e tij nga Partia Republikane dhe nga Kongresi, deri në fund të tetorit.

Vendimi i tij erdhi një ditë pas fjalimit të Papa Frençeskut në Kongresin amerikan, fjalimi historik nga Papa që erdhi me kërkesën e tij.

Boehner ka qenë nën presion nga një krah konservativ i Partisë Republikane, që nga ardhja e tij në këtë pozitë më 2011.

XS
SM
MD
LG