Ndërlidhjet

OKB: IS po fiton terren në Afganistan


Afganistan

Militantët e Shtetit Islamik (IS) janë duke fituar terren në Afganistan, bën të ditur një raport i Kombeve të Bashkuara.

Sipas tij, grupi ekstremist ka një numër në rritje të simpatizantëve dhe ndjekësve në 25 nga 34 provincat e Afganistanit.

Rreth 70 militantë të Shtetit Islamik nga Iraku dhe Siria janë tani pjesë thelbësore e degës së grupit në Afganistan, thuhet në raport.

XS
SM
MD
LG