Ndërlidhjet

Rebelët e trajnuar nga SHBA-ja “punojnë” me al-Nusrën


Siri

Një grup i rebelëve sirianë, të trajnuar në Shtetet e Bashkuara, u kanë dorëzuar automjetet dhe municionin e tyre luftëtarëve të lidhur me Al Kaidën, ka bërë të ditur ushtria amerikane.

Ajo ka thënë se njësia rebele ka dorëzuar gjashtë kamionë dhe munucion te Fronti al-Nusra këtë javë.

Kongresi ka miratuar një shumë prej 500 milionë dollarësh për të trajnuar dhe pajisur rreth 5,000 rebelë, për të luftuar kundër militantëve të Shtetit Islamik (IS).

Por, 54 të diplomuarit e parë janë shpartalluar nga Fronti al-Nusra, ka thënë ushtria amerikane.

XS
SM
MD
LG