Ndërlidhjet

Asambleja e Përgjithshme e OKB-ës, para fillimit


Asambleja e Përgjithshme e OKB-ës.

Liderë botërorë, janë mbledhur në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, për të shënuar 70-të, vjetorin e Asamblesë së Përgjithshme.

Pjesëmarrjen e 160 liderëve nga shumë vende të botës, Sekretari i Përgjithshëm i OKB-ës, Bank ki Moon, e ka quajtur “koha e trazirave dhe shpresës.”

Siria do të jetë në qendër të bisedimeve të këtij takimi, ku po kërkohet që të përfundojë konflikti atje nga, i cili kanë humbur jetën më shumë se 200 mijë persona.

Presidenti amerikan, Barack Obama dhe presidenti rus, Vladimir Putin, do t’i drejtohen asamblesë me nga nja fjalim.

Putin pritet të përqendrohet në luftën kundër grupit ekstremistë të ISIS-it, në Lindje të Mesme, përshirë Sirinë, ku Rusia ka rritur prezencën e saj ushtarake duke e mbështetur presidentin Bashar al Assad, gjë e cila ka nxituar reagimin e Washingtonit.

XS
SM
MD
LG