Ndërlidhjet

Samit në Paris për konfliktin në Ukrainë


Ukrainë - foto arkivi

Udhëheqësit e Francës, Gjermanisë, Rusisë dhe Ukrainës takohen sot në Paris, në përpjekje për të konsoliduar paqen e brishtë në Ukrainë.

Takimi, megjithatë, mund të dominohet nga kriza me refugjatë, e nxitur nga lufta në Siri, si dhe nga ndërhyrja ushtarake e Rusisë atje, për të mbështetur presidentin Bashar al-Assad.

Konflikti në lindje të Ukrainës midis rebelëve pro-rusë dhe forcave qeveritare ka lënë mbi 7,900 njerëz të vrarë qysh në prill të vitit 2014.

XS
SM
MD
LG