Ndërlidhjet

Lokalet afariste shndërrohen në vendstrehim për migrantë


Foto ilustruese.

Qeverisja lokale e Hamburgut ka kaluar ligjin, i cili lejon shndërrimin e objekteve komerciale të braktisura, në vendbanime të migrantëve.

Zëdhënësi i këtij qyteti gjerman, Ulfert Kaphengst ka bërë të ditur lajmin.

Ai ka thënë se banesat private nuk preken nga ky ligj.

Si pjesa tjetër e Gjermanisë, edhe Hamburgu po ballafaqohet me një numër të madh të migranëtve, shumica prej tyre nga Siria, Iraku dhe Afganistani.

XS
SM
MD
LG