Ndërlidhjet

OKB: Sulmi në Kunduz mund të jetë krim lufte


Pamje e një pjese të spitalit të Mjekëve pa Kufij që ishte goditur nga sulmi ajror në Kunduz të Afganistanit

Kombet e Bashkuara e kanë dënuar fuqishëm sulmin ajror në Kunduz të Afganistanit.

Shefi për të drejtat e njeriut në Kombet e Bashkuara, Zeid Raad Al Hussein, tha se “nëse përcaktohet në gjykatë se ishte i qëllimshëm, atëherë një sulm ajror kundër spitalit, mund të jetë krim lufte”.

Mëtutje, ai ka vlerësuar se “kjo ngjarje është plotësisht tragjike, e pafalshme dhe me gjasë kriminale”.

Organizata Mjekët pa Kufij, që e ka udhëhequr këtë spital, tha se ai është shkatërruar pjesërisht pasi është qëlluar nga një sulm ajror gjatë natës prej të premtes në të shtunën.

XS
SM
MD
LG