Ndërlidhjet

Kërkohet zbardhja e vrasjes se dy ushtarëve në Serbi


Pamje nga vendi.

Në Beograd janë mbledhur familjarë dhe miq të dy ushtarëve të vrarë, për të shënuar 11 vjetorin e vrasjes së tyre. Ata kanë bërë apel për zgjidhjen e këtij rasti, nga ana e qeverisë.

Ata kanë ndezur qirinj dhe kanë vendosur lule jashtë barakave ushtarake ku ishin vrarë dy ushtarët, në vitin 2004.

Familjarët kanë thënë se ata janë vrarë, ngase kanë parë se aty ka qëndruar i fshehur, Ratko Mladiq, ish lideri i ushtrisë serbe në Bosnje.
Mlladiq akuzohet për krime lufte në Bosnje Hercegovinë, gjatë luftës 1992-95.

XS
SM
MD
LG