Ndërlidhjet

Arrestohen 23 zyrtarë të partisë Rilindja Islamike


Foto ilustruese.

Prokuroria taxhike ka konfirmuar se 23 zyrtarë të lartë të partisë Rilindja Islamike janë arrestuar, nën akuzën se kanë ndihmuar ish zëvendësministrin e mbrojtjes, gjatë një sulmi.

Zyra e prokurorit të përgjithshëm ka thënë se këta zyrtarë akuzohen për terrorizëm, inicim të urrejtjes fetare dhe raciale dhe për tentim për të marrë pushtetin me dhunë.

Në mesin e të arrestuarve janë edhe zëvendës shefa të partisë, përderisa lideri i partisë Muhiddin Kabiri, po qëndron në ekzil.

Më 29 shtator, Gjykata Supreme ka vendosur që Rilindja Islamike, është organizatë “ekstremiste dhe terroriste” dhe për këtë ka ndaluar veprimtarinë e saj.

Vendimi vjen pasi qeveria ka akuzuar partinë për organizim të sulmit, që ka ndodhur më 4 shtator, në një stacion policie, në Dushnabe ku kanë mbetur të vdekur 26 persona.

XS
SM
MD
LG