Ndërlidhjet

Rusia "ka përshkallëzuar" aktivitetet në Siri


Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se ka “përshkallëzim shqetësues” të veprimtarisë ushtarake ruse në Siri.

Duke folur para takimit të ministrave të mbrojtjes të NATO-s, në Bruksel, Stoltenberg ka thënë se aleanca është e gatshme të vendosë forca në Turqi, nëse është e nevojshme, pasi avionët luftarakë rusë kanë shkelur hapësirën e saj ajrore.

“Në Siri kemi parë përshkallëzim shqetësues të aktiviteteve ushtarake ruse. Ne do t’i vlerësojmë zhvillimet e fundit dhe implikimet e tyre në sigurinë e aleancës”, ka thënë Stoltenberg.

Rusia ka nisur sulmet ajrore kundër caqeve rebele në Siri, më 30 shtator.

XS
SM
MD
LG