Ndërlidhjet

Ndahet çmimi Nobel për letërsi, laureate Svetlana Alexievich


Shkrimtarja Svetlana Alexievich.

Akademia Suedeze në Stokholm sot ka ndarë çmimin Nobel për letërsi.

Svetlana Alexievich shkrimtare nga Bjellorusia është fituese e çmimit Nobel për letërsi për këtë vit.

Librat e Alexievich janë përshkruar si një kronikë letrare të historisë emocionale e njeriut gjatë periudhës sovjetike dhe post-sovjetike.

Veprat e saj më të rëndësishme në anglisht janë përshkrime nga lufta në Afganistan (Zinky Boys) dhe një histori gojore për katastrofën e Çernobilit (Voices of Chernobly).

XS
SM
MD
LG