Ndërlidhjet

Protestë kundër martesave me vajza të mitura


Foto arkivi.

Në veri të Pakistanit është mbajtur një protestë kundër martesave me vajza të vogla, duke i bërë thirrje qeverisë që të ndërmarr masa në këtë drejtim.

Praktika e shkëmbimit të vajzave të reja për nuse, për të zgjidhur problemet mes fiseve dhe familjeve, është veprim ilegal, por mbetet mjaft i përhapur në Pakistan.

Protestuesit kanë thënë se 1/5 e martesave në Pakistan, bëhen me vajza nën moshën madhore.

XS
SM
MD
LG