Ndërlidhjet

Carter: NATO të jetë “fleksibile “ për Afganistan


Pamje nga takimi.

Sekretari amerikan i mbrojtjes, Ash Carter ka thënë se Shtetet e Bashkuara i kanë kërkuar NATO-së, të “jetë fleksibile”, derisa aleanca po e shqyrton mundësin që të tërheq trupat e saj nga Afganistani.

Duke folur pas takimit të ministrave të mbrojtjes të NATO-së, Carter ka thënë se “një numër i vendeve sot shprehin gatishmërinë për të ndërruar planet dhe sjelljet e tyre.”

Ndërkohë që Sekretari i Përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg ka thënë se aleanca është duke u përgatitur që të “marrë vendim” për të ardhmen e misioni në Afganistan, në fushën e trajnimit dhe këshillimit.

NATO- ka ndryshuar rolin e saj luftarak në Afganistan vitin e kaluar, dhe kjo pritet të përfundojë në fund të viti 2016.

XS
SM
MD
LG