Ndërlidhjet

Aktivistët: Përkundër sulmeve ajrore ruse, IS-i avancon


Pamje e luftimeve të pjesëtarëve të grupeve opozitare kundër forcave qeveritare në Siri

Aktivistët antiqeveri në Siri thonë se militantët e grupit ekstremist, Shteti Islamik (IS), i kanë okupuar disa fshatra afër qytetit Alepo.

Observatori sirian për të drejtat e njeriut, me seli në Londër, ka njoftuar sot se militantët e IS-it e kanë marrë kontrollin në fshatrat Tel Suseen dhe Tel Qarah, nga grupet e tjera, që luftojnë kundër qeverisë së presidentit, Bashar al-Assad.

Rami Abdulrahman nga ky observator ka theksuar se avancimi u bë pas sulmeve ajrore të Rusisë në Siri, për të cilat Moska thotë se synojnë goditjen kundër IS-it.

Zoti Abdulrahman tha se beson se vetëm 10% e sulmeve ajrore ruse i kanë qëlluar caqet e grupit militant, Shtetit Islamik.

Ministri i mbrojtjes i Francës, Jean-Yves Le Drian tha sot se “80 e deri në 90%” të sulmeve ajrore të Rusisë në Siri, kanë pasur për qëllim “sigurinë e Bashar al-Assadit”.

XS
SM
MD
LG