Ndërlidhjet

Rusia intensifikon fushatën në Siri


Sulmet e Rusisë në Siri

Rusia ka bërë të ditur se forcat e saj ushtarake në Siri kanë kryer 64 sulme të reja kundër 55 objektivave.

Një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes ka thënë se fushata ajrore e Moskës në Siri është intensifikuar pasi inteligjenca ajrore ka zbuluar një numër të madh të objektivave.

Moska thotë se sulmet e saj ajrore kanë në shënjestër asetet e grupit ekstremist të Shtetit Islamik (IS).

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre dyshojnë se Rusia godet edhe caqet e forcave të tjera rebele që kundërshtojnë regjimin e preisdentit sirian, Bashar al-Assad.

XS
SM
MD
LG