Ndërlidhjet

Amnesty International: Rrafshohen fshatra të tëra në Siri


Foto ilustruese.

Forcat kurde kanë bërë zhvendosjen më forcë të banorëve si dhe kanë demoluar shtëpitë e tyre, në veri të Sirisë, thuhet në një raport të Amnesty International.

Sipas këtij raporti këto mund të cilësohen si krime lufte.

Amnesty International ka akuzuara Njësitë për Mbrojtje Popullore (YPG) se ka rrafshuar fshatra të tëra, pasi i ka marrë nën kontroll, nga militantët e grupit Shtetit Islamik.

YPG ka mohuar akuzuat e tilla.

Sidoqoftë, YPG-ja mbetët aleate e koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara, në luftë kundër ISIS-it.

Krahu politik i YPG-ës ka pranuar disa “incidente të izoluara.”

XS
SM
MD
LG