Ndërlidhjet

Putin: Ndërhyrja në Siri, për të mbrojtur botën


Foto arkivi.

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka thënë se përfshirja e vendit të tij në Siri, është duke ndihmuar për të mbrojtur botën.

“Ne nuk jemi duke luftuar për asnjë lloj të dominimit në Siri. Siria mund ta ketë vetëm një lider- popullin sirianë,” ka thënë Putin gjatë forumit për investime bë Moskë, raporton CNN, duke ju referuar Reuters-it.

“Qëllimi ynë është që të japim kontributin tonë në luftë kundër terrorizmit, i cili është i rrezikshëm për SHBA-në, Rusinë, vendet Evropiane dhe tërë botën, pa teprime.”

Rusia ka befasuar të gjithë kur më 30 shtator ka filluar sulmet ajrore në Siri.

XS
SM
MD
LG