Ndërlidhjet

KS diskuton për dhunën izraelite-palestineze


Këshilli i Sigurimit - foto arkivi

Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara do të mbajë sot një takim të posaçëm për të diskutuar shpërthimin e fundit të dhunës midis izraelitëve dhe palestinezëve.

Takimi është kërkuar nga Jordania.

Tridhjetedy palestinezë dhe shtatë izraelitë javë vrarë gjatë dy javëve gjakderdhje.

Viktimat palestineze përfshijnë dhjetë sulmues me thika, si dhe fëmijë të qëlluar në demonstrata të dhunshme.

Trazirat, më serioze në disa vite, kanë shpërthyer për shkak të qasjes në një vend në Jerusalemin Lindor, i cili është i shenjtë edhe për hebrenjtë, edhe për myslimanët.

XS
SM
MD
LG