Ndërlidhjet

Turqia rrëzon një avion të paidentifikuar


Ilustrim

Ushtria turke ka thënë se ka rrëzuar një aeroplan të paidentifikuar në hapësirën e saj ajrore, pranë kufirit me Sirinë.

Përmes një deklarate të shkruar, ushtria ka thënë se avioni nuk u është përgjigjur tre paralajmërimeve dhe më pas është rrëzuar në përputhje me rregullat ushtarake të Turqisë.

Agjencia Reuters raporton se aeroplani ka qenë i teledirigjuar.

Turqia është ankuar vazhdimisht se avionët rusë, që kryejnë sulme ajrore në Siri, shkelin hapësirën e saj ajrore.

Agjencia ruse e lajmeve RIA-Novosti ka cituar burimet ushtarake të Rusisë të kenë thënë se të gjithë avionët rusë në Siri janë duke operuar ashtu siç ka qenë e planifikuar.

XS
SM
MD
LG