Ndërlidhjet

Gjermani: E therura me thikë fiton zgjedhjet lokale


Henriette Reker.

Një kandidate për kryetare të komunës në qytetin Koln, në Gjermani ishte therur në thikë për idetë e saja për migrantët, ka fituar në zgjedhjet lokale.

Henriette Reker, e cila ishte përgjegjëse për shërbimet për migrantë në qytetin Koln është therur nga një person ekstremistë më 17 tetor. Ajo është zgjedhur kryebashkiakja e parë femër, një ditë pasi u vendosë në spital, pas incidentit.

Ajo ka garuar si kandidate e pavarura dhe ka fituar 52.6% të votave në qytetin Koln, i cili është qyteti i katërt për nga madhësia në Gjermani.

XS
SM
MD
LG